90-8038-14-OU, DOWNLIGHT KIVA RECESSED Ø95MM 14W LED WARM-WHITE 3000K CRI 92 22.7º ON-OFF WHI, White
by LEDSC4
SKU 90-8038-14-OU
Original price
LedsC4 Kiva Recessed Ø95mm 90-8038-14-OU Downlight for indoor use. For downlighting. The optical module can easily be rotated 360º. Structure material: Aluminium. Structure finish: White. Warranty: 5 Years. Product net weight (Kg): 0.43 Product width or diameter (mm): 95 Product height (mm): 33 Ø of the hole for recessing (mm): 88 Permitted ceiling thickness: 0-20 Class 2. Luminaire not suitable for coating with insulation materials. IP: IN IP20 / OUT IP43. LED. No. of lampholders or LEDs: 1. LED brand: CREE. Driver brand: VOSSLOH-SCHWABE. Maximum power of light source: 12W. Colour temperature: 3000K. Colour rendering index: 92. MacAdam Steps: 2. Hours of life: 50.000h L80B20. UGR: 14.2. Photobiological risk: RG1. % de Flickering: <5%. Real flux (lm): 1320. Real lm/W: 94. Voltage / frequency range: 100-240/50-60Hz. Voltage: 36. Equipment included: Yes. Total power: 14. Power factor: NULL. Dimmable equipment included: ON-OFF.